Kształtki nastawne

Kształtki nastawne zostały zaprojektowane z myślą by montaż instalacji kanalizacyjnej stał się łatwiejszy. Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia przed instalatorami nowe niestandardowe wymagania, które dzięki temu produktowi mogą być spełnione. Autorskie rozwiązanie LEO MINOR pozwala na regulację kąta w wielu płaszczyznach w zakresie 43°. Trójnik nastawny z powodzeniem zastępuje klasyczne trójniki i kolana o stałym kącie. Może być łączony z rurami i kształtkami PP wg PN-EN 1451 oraz PCV wg PN-EN 1329.

Trójnik nastawny składa się z 2 głównych elementów: korpusu oraz ruchomego kielicha. Odgałęzienie boczne nachylone jest pod kątem 67,5w stosunku do głównej osi i zakończone czaszą, w której montowany jest ruchomy element. Kielich obrotowy wyposażony jest w gniazdo oringu oraz w usztywniające żebrowanie w kształcie plastra miodu. Umieszczona na ruchomym kielichu podziałka umożliwia odczyt jego wychylenia. Jeżeli płaszczyzna podziałki będzie równoległa do pionowej płaszczyzny korpusu, wówczas poprzez odjęcie lub dodanie wartości odczytanej z podziałki do liczby 67,5określisz przybliżoną wartość kąta pomiędzy głównym kielichem a odgałęźnikiem.

Natomiast kształtki nastawne stosuje się do łączenia: rur, kształtek, przyborów sanitarnych, misek ustępowych z systemem kanalizacji, stelaży podtynkowych, rur doprowadzających wody opadowe z dachu. Kolana nastawne pasują do kształtek i rur kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej wykonanych zarówno z polipropylenu, jak i PVC. Specjalna konstrukcja oraz zastosowanie połączenia w kształcie kuli zapewniają instalatorom duże pole manewru i wygodę. W odróżnieniu od zwykłych kolan, które monter wybiera spośród 5 sztywnych wariantów, kolano nastawne pozwala na uzyskanie dowolnego kąta w zakresie 0 do 90 stopni poprzez obrót jednego elementu.